Pri nákupe nad 30€ doprava zadarmo.

Blog nadšeného šachistu, Strana 9

Nepo si vybojoval právo vyzvať majstra sveta na boj o korunu

Bol to najdlhší turnaj kandidátov.

Začal sa hrať ešte v roku 2020, no prerušila ho pandémia koronavírusu. Ôsme kolo pokračovalo až v apríli 2021.

Osem možných vyzývateľov sa stretlo, aby si jeden z nich vybojoval miestenku na najvyššie poschodie. Životný turnaj, kde sa počíta iba prvé miesto.

Prvé miesto totiž dáva právo vyzvať majstra sveta, Magnusa Carlsena, na súboj o titul šampióna. 

51142208438_96eae495d8_k

Turnaj kandidátov sa prvýkrát uskutočnil v Budapešti v roku 1950 a vyhral ho David Bronstein. V zápase o titul majstra sveta však Bronstein v záverečnej partii pochybyl v jednoznačne remízovej koncovke.

Jedna jediná chyba v poslednej partii zápasu v záverečnej časti partie - povestný ťah jazdcom na A7 - ho stál titul majstra sveta. S týmto pocitom musel David žiť ďalších 54 rokov. Nikdy sa s tým nezmieril.

Šachy vedia byť kruté a krásne zároveň. 

51134722947_00d291ffa9_k

Od prvého kandidátskeho turnaja prešlo veľa času. Súčasným vyzývateľom sa stal Ian Nepomniachtchi (Nepo). Patrí k súčasnej šachovej elite, no nikdy zvlášť nevynikal. Až teraz sa naplno prejavila jeho sila.

Na tento turnaj sa pripravoval rok a najbližsšie mesiace sa bude pripravovať na zápas s Magnusom Carlsenom, ktorý drží titul majstra sveta od roku 2013 a šachovému svetu jednoznačne kraľuje nekompromisnou hrou.

Konečné poradie turnaja kandidátov 2021

vysledky

Nepo je však odhodlaný. Jeho taktika dokáže byť šokujúca a svoju šancu na získanie titulu a prinavrátenie ho do šachovej veľmoci Ruska určite nebude chcieť zahodiť.

Podarí sa mu to? Uvidíme na prelome novembra a decembra 2021.

Ešte jeden tip. Ak by ste si aj vy chceli zahrať šach so šachovou súpravou ako v turnaji kandidátov alebo v zápase o majstra sveta, v Šachovom obchode nájdete aj tento oficiálny set.

Oficiálny šachový set majstrovstiev sveta

wc_1

Slovníček začínajícího šachisty

Přestože aktivně trénuji už cca 15 let, během posledních tří let intenzivně narostl počet mých individuálních svěřenců. Během loňského roku jsem si proto jednoho dne uvědomil, že často opakuji různé základní věci, související se šachovou partií. A někdy v ten moment mě napadla myšlenka vytvořit Slovníček začínajícího šachisty.

Původní pracovní název byl Deníček začínajícího šachisty, ale posléze se mi zalíbila myšlenka uspořádat 100 pojmů v knize obsažených v abecedním pořadí. Co je tedy stěžejní myšlenkou celé knihy? Začínající šachisté mohou mít často problém s tím, že čtou šachovou knihu, článek či analýzu partie a narazí na pojem, kterému nerozumí. Právě v ten moment přichází na řadu Slovníček začínajícího šachisty!

Stačí v něm nalistovat správné písmeno (právě z toho důvodu jsou všechny pojmy řazeny abecedně!) a podívat se, co daný pojem znamená. Je však třeba říct důležitou poznámku, a to že kniha není určena pro úplné začátečníky. Nejsou v ní popsány tahy jednotlivých figur, ani co to je rošáda, braní mimochodem a podobně. Název Slovníček začínajícího šachisty tak může být lehce matoucí, ale znamená prostě to, že je to kniha určená především těm, kteří už umí úplné základy šachu, ale v dalších věcech se teprve vzdělávají.

Na své si však přijdou i o něco pokročilejší šachisté. Kromě zcela základních pojmů šachové hry jako jsou Aktivita figur, Souhra figur, Mat, Pat, Okénko apod. lze v knížce nalézt i složitější pojmy pro pokročilejší šachisty. A to jak z oblasti koncovek (Trojúhelník, Zaminovaná pole, Laskerovy schody apod.), tak z oblasti skladebního šachu (Samomat, Groteska, Retrográdní analýza aj.).

Je taková knížka dobrou myšlenkou? Kdo ví! Ale zájem o ni docela je, tak doufám, že to není úplně špatný nápad! Není to knížka, kterou byste s velkou chutí prostudovali od A do Z, ale na druhou stranu i to je možné. A nespornou výhodou této knížky je, že vzhledem k její jednoduchosti ji můžete studovat úplně kdekoliv, to znamená ve vlaku, autobuse, po cestě do školy či do práce. Šachovnici vůbec není třeba.

Tak co říkáte? Pojďme se na ni společně podívat! ⏩ knižka Slovníček začínajícího šachisty

Autor článku a knížky David Dejf Kaňovský

DSC_4930 DSC_4931

DSC_4932

DSC_4933

DSC_4934

 

Prečo je dôležité byť uCHESSaný

Rozhodnutie človeka je ako ovocie na strome. Pomaly, trpezlivo rastie a dozrieva pod vplyvom slnka, dažďa a vetra, kým jedného dňa nespadne. A nám to práve pred nejakým časom spadlo - v jednom útulnom bytíku v paneláku na siedmom poschodí. Bolo to ešte v časoch, keď sa dalo navštevovať bez pocitu viny, a tuším sme pri tom popíjali vínko, ktoré, priznávam, niekedy pôsobí ako celkom slušný akcelerátor nápadov.

Dumali sme s dievčatami nad produktom, ktorý by oslovil šachistov (a v ideálnom prípade aj nešachistov). Kategória: merch. Chceli sme niečo originálne, niečo, čo nikto iný nebude ponúkať, no zároveň sme chceli vybočiť z prvoplánovej cesty typu “tričko s pešiakom”, a do tretice – chceli sme vyrobiť užitočný a kvalitný produkt. Vymysleli sme slovnú hračku, kde slovko “chess” foneticky v slovenčine znie ako “čes”, a už bolo len treba nájsť tú správnu, vtipnú prešmyčku, a k nej správnu, vtipnú grafiku. 

A tu prichádza na scénu nová postava v našom CHESS FASHION príbehu, ktorú by sme vám v tomto blogu radi predstavili. Naša kamarátka Lucka Slaninková. Kto je Lucka? Jej prvá reakcia bola: “Neviem vôbec, čo také zaujímavé by som vedela o sebe povedať...” Typicky skromná Lucka! Tak si ju teda predstavme pár slovami:

“Od malička som rada a veľa kreslila, časom som začala portrétovať blízkych, až sa to rozrástlo na zákazky. Začala som maľovať aj na plátna (akryl/olejovky), ale chcela som skúsiť aj dačo nové a tak sa pomaly dostávam ku grafike a skúšam :) Nejaký čas už pracujem aj so šperkami, okrem toho rada tvorím čokoľvek - veľa šijem, vyšívam... neviem, proste mi to tvorivo je nejak blízke :) Rovnako aj hudba - takže som sa po VŠ dala na ďalšie štúdium ako umelecký terapeut v odbore arteterapia a muzikoterapia :)”  

Obrázok článku

A tak sme spojili slovnú hračku “som uCHESSaný” s úžasnou Luckinou grafikou a vznikli vecičky, ktoré si môžete pozrieť (a v ideálnom prípade aj objednať:) tu: 

Tričko “Som uchessaná”

DSC_7264

 

Tričko “Som uchessaný”

DSC_7319

 

Hrnček “Som uchessaná”

DSC_7529

 

Hrnček “Som uchessaný”

DSC_7523

 

A prečo je vlastne dôležité byť uCHESSaný? No predsa, aby sa váš súper pozeral viac na váš účes ako na pozíciu! To dá predsa rozum :-) 

Váš Chess Fashion Team J.A.S.B.I.N 

MERCH je teraz možné pohodlne objednať aj v Šachovom obchode CZ

Dámsky gambit získal prestížne ocenenie

Anya Taylor-Joy je oficiálne držiteľkou Zlatého glóbusu vďaka senzácii na Netflixe Dámsky gambit, ktorá vychádzajúcej herečke priniesla sošku za najlepší ženský herecký výkon v limitovanom seriáli, antológii alebo televíznom filme,

Spoločnosť Netflix koncom novembra 2020 oznámila, že seriál počas prvých 28 dní od jeho uvedenia videlo celosvetovo 62 miliónov domácností, čo z neho robí najsledovanejší online seriál v vôbec.

Anya Taylor-Joy hrá v seriáli Dámsky gambit hlavnú hrdinku - Beth Harmon - zázračnú šachistku, ktorá musí prekonať boj so závislosťou, aby sa stala najlepšou šachistkou a šachistom na svete. V rozhovore pre IndieWire začiatkom roka 2021 Taylor-Joy uviedla, že scenár k seriálu v nej okamžite rezonoval.

beth-harmon-audrey-hepburn-queens-gambit

V súčasnosti sa už začalo špekulovať, že by úspešný seriál mohol dostať aj druhú sériu a nechýbala by v nej ani Anya Taylor-Joy.

"Je to priam surrealistické a úžasné, že ľudia chcú aj druhú sériu. Nikdy sme o tom neuvažovali ani nediskutovali. Ale v Hollywoode nikdy nemožno povedať nikdy. Bolo by určite veľmi zaujímavé sledovať, aká by bola Beth v budúcnosti  - ako triezva matka, vedomá si svojich “démonov”," povedala herečka pre Deadline.

Zlaté glóbusy, ktoré od roku 1943 udeľuje Hollywoodska asociácia zahraničných novinárov, patria medzi najprestížnejšie ceny, ktoré sa dajú získať v zábavnom priemysle. Považujú sa za druhé, čo sa týka dôležitosti, iba po udeľovaní Oscarov (za film) a Emmy (za televíziu).

Šachový MERCH
Šachové šperky

Láska je soľou života

Nezadržateľne sa blíži deň, keď si mladé zamilované páry, ale aj ľudia v pute overenom rokmi, prejavia lásku možno trochu inak, trochu intenzívnejšie než inokedy. Obdarujú sa pekným darčekom, dajú si pusu na znak toho, že im jednému na druhom záleží. Lebo v živote je len jedno nepochybné šťastie – žiť pre iného.

 

FOTO: Niki Vrbová na šachovom turnaji

Pre niekoho láska znamená dávať bezvýhradnú prednosť jednému alebo jednej pred všetkými ostatnými. Niekoho možno kvári pochybnosť, či pravá láska môže byť niekedy iná ako smutná. Myslím si však, že bez ohľadu na jedno či druhé sa zhodneme na tom, že láska je soľou života a človek ju potrebuje, aby zdôraznil pravú chuť tohto sveta. 

V našom "Chess Fashion“ tíme sme rozmýšľali, ako k sviatku zamilovaných potešiť šachistov a šachistky, ako ich inšpirovať, dopriať im niečo originálne, čo spája v sebe čistú, peknú vec so šachovým prvkom. Oslovili sme výnimočnú slovenskú odevnú návrhárku Júliu Zelenú s opatrnou otázkou, či by vytvorila pre Šachový obchod niečo pekné. Júlia súhlasila, pustila sa do tvorivej práce a výsledok, verím, poteší každú romantickú dušu.  

Vytvorila jedinečné náhrdelníky v limitovanom počte 6 kusov. Každý je dizajnovo iný a každý v sebe spája krásu použitých materiálov ako je onyx, horský kryštál, korál, láva a perleť v kombinácii s postriebrenými a striebornými prvkami, a to všetko v typických šachových farbách - čiernej a bielej. Šachové šperky Júlie Zelenej patria v Šachovom obchode do kategórie "haute couture“.

Šachové šperky v Šachovom obchode

FOTO: Júlia Zelená www.julia-silk.sk 

Zároveň sme však mysleli aj na tých, ktorí majú radi jednoduchosť a prvky ľudovej tvorby – živicou zaliate originálne šachové šperky pre Šachový obchod vlastnoručne nadizajnovala a vyrobila tiež Júlia, ale Artimovičová. Julka má s výrobou šperkov dlhoročné skúsenosti a výroba tých šachových bola pre ňu zaujímavá výzva. Verím, že sa vám budú taktiež páčiť a ozdobia dekolt a tvár nejednej šachistky.

Šachové šperky v Šachovom obchode

 

FOTO: Júlia Artimovičová

Keď tvoríme, snažíme sa robiť všetko úprimne a zábavne. Na tvorbe je totiž dôležité, aby bavila nielen autora, ale i ďalších ľudí. Aby to prinášalo radosť, niečo hovorilo o nás, o svete. Potom sa dá hovoriť o umení. 

Priatelia, som presvedčená o tom, že šachové šperky, vyrobené špeciálne pre Šachový obchod, budú pekným darčekom nielen pre šachistku, ale pre každú dámu, ktorá vie oceniť originálny šperk, a nielen na Valentína, ale i vo všedný pracovný deň.

FOTO: Susan Polgar - maďarská šachová veľmajsterka

Váš Chess Fashion Team J.A.S.B.I.N 

Tajná prísada Tajnej přísady

Kto si dnes ešte kupuje knihy? A to naozaj aj niekto číta?

Aj takúto otázku som v poslednom roku dostal a bola myslená úplne vážne. Argumenty boli hlavne: Veď sú tu e-booky, stiahnem si to v PDF, vo videu sa dozviem oveľa viac.

Knihy majú aj napriek digitalizovanej dobe svoje neodmysliteľné miesto, čo dokazuje aj rad výskumov.

Pokiaľ patríte k tým, čo siahnu aj v dobe displejov po papieri a vôni tlačiarenského stroja, rád by som priblížil zaujímavú šachovú knihu, Tajná přísada, z dielne veľmajstrov Jána Markoša a Davida Navary.

Nečakajte Pod hladinou 2

Kniha Pod hladinou spadla ako blesk z jasného neba. Vyrazila dych, zo šachovej tvorby starostlivo povyberala čerešničky a naservírovala ich čitateľom na zlatom podnose. Bola preložená do angličtiny a získala ocenenie Anglickej šachovej federácie, ako kniha roku 2018.

Tajná přísada je iná. Diametrálne iná. A autori tento zámer ani netaja. Práve naopak, sami naň poukazujú.

Obyčajný deň v práci. Nie, nie, neposielam vás do práce, keď zo stola ešte rozvoniavajú sviatočné koláče. Obyčajný deň v práci je názov hneď prvej kapitoly. Autori bez okolkov poukazujú na fakt, že hrať šachy, to nie sú nonstop iba ohňostroje kombinácií. Ale častokrát dlhá a možno aj monotónna práca. Ktorú je potrebné vykonávať so železnou pravidelnosťou, aby sa človek v šachu zlepšil.

Marketing vs. realita

Nie je tajomstvom, že Ján Markoš je nielen silný veľmajster, ale aj výborný spisovateľ. Pravidelne prispieva do časopisov a novín, jeho nešachové knihy patria medzi čitateľmi k veľmi obľúbeným, nakoľko sa mu v nich darí pomenúvať komplikované témy jednoduchým spôsobom.

Preto obsah knihy na prvý pohľad môže budiť dojem, že ide o lacný marketing. Skúška dospelosti, Cítim, teda som alebo Krotitelia času. To je len ukážka názvov jednotlivých kapitol, ktoré môžu zlákať neznalého čitateľa, aby mu dielo pristálo v knižnici.

No v tomto prípade nejde len o šikovný marketing. Obsah samotných kapitol je vskutku nielen pútavo písaný, ale aj obsahovo nezaostáva za pútavým nadpisom. Ako bonus nás autori vtiahnu do deja samotnej kapitoly úvodom, niečím, ako sú „predskokani“ kapiel, ktoré sú hlavným klincom programu. Mne sa tento jazyk páči. Kníh s názvom kapitol „XYZ obrana“ sú tisíce. No „Skúška dospelosti“ je iba jedna.

Komu by som knihu odporučil?

Pokiaľ ste práve začali so šachom, objavujete tajomstvá vidličiek a učaroval vám pôvab duseného matu, s touto knižkou by som ešte počkal. Naopak, pokiaľ pravidelne hrávate v klube súťaž družstiev, alebo sa v letnej sezóne nevyhýbate turnajom, či šachy už aktívne nehrávate ale v minulosti ste brázdili po šachových sústredeniach, túto knižku si nielen vychutnáte ako dobrý film v kine, no bude vám aj užitočným spoločníkom pri šachovom raste.

Metodika vs. varianty

Veľkou prednosťou Tajnej přísady je z môjho pohľadu jej metodické spracovanie. Aj to ju významne odlišuje od množstva inej šachovej literatúry.

Ako priemerný klubový hráč je pre mňa dôležitejšie pochopenie „o čo v danej situácii ide“, ako výpočet dlhých a častokrát pre mňa, aj nezáživných variánt. Pre bežný šachový život, keď mojím cieľom je zahrať si partiu šachu s kamarátmi na chate, alebo v piatej lige, kde naozaj nejde o zlaté trenky, mi obsah a príklady dovoľujú porozumieť komplikovaným veciam v pomerne krátkom čase.

Áno, určite nie do hĺbky, aká je nevyhnutná na majstrovskej úrovni, no presne takéto poznanie mi ukáže cesty, ktoré keď človeka zaujmú, vedia ho nasmerovať k onomu spomínanému hlbšiemu štúdiu.

Rozhodne by som sa nebál knihu označiť aj prívlastkom „metodická“, pretože ona taká skutočne aj je. Ak ste pripravení sa v šachu zlepšiť, alebo len hľadáte pohľad na šachové majstrovstvo očami silných šachových profesionálov, táto kniha vás nesklame.

Čo mi v knihe chýbalo

Je to podobné ako s jedlom. Chutí mi čokoláda, mám rád zavárané uhorky, tak isto si viem pochutiť aj na morských plodoch. Je však jasné, že by som tieto tri jedlá nedal do jedného hrnca. Tak isto je potrebné pozerať aj na novinku medzi šachovými knihami, Tajná přísada.

Jej účel je jasne zadefinovaný. V desiatich kapitolách šachista dostane odpovede na rôzne šachové situácie a témy, ktoré ho počas šachového života postretnú. Vedel by som si predstaviť, že by každá kapitola mala viac o jednu-dve partiové ukážky, ale to už je skôr o tom, že človek dostane výborný dezert a dal by si ešte dupľu.

Pri uvedení knižky Ján Markoš spomenul, že po roku 2020 by stálo za úvahu pridať ešte samostatnú kapitolu „online šach“, ktorý zaznamenal počas pandémie nebývalý vzostup. Počul som tiež názory, že partie v šachových knihách by sa mali uvádzať celé, pretože partia predstavuje jeden celok. Mne to pri ukážkach naopak nechýba. Som rád, keď sa ide rovno k jadru problému, čo sa autorom podarilo výborne.

Aká je pridaná hodnota Tajnej přísady?

Z môjho pohľadu sú až tri. Tá prvá sa týka samého mňa. Už teraz viem, že ju budem mať na viditeľnom mieste na poličke a keď ma bude čakať dôležitá partia, alebo len turnaj, na ktorom si budem chcieť zahrať najlepšie ako viem, určite ju opäť otvorím a vrátim sa „rýchlokurzom“ k tomu, čo budem považovať za potrebné.

Z druhého uhľa pohľadu ju určite využijem ako šachový tréner. V dobe počítačovej sa stretávam u niektorých zverencov s extrémnym preceňovaním napríklad počítačového hodnotenia. Tajná přísada mi dala do ruky pomerne silné argumenty, ktorými aj tých najskalnejších, dúfam, presvedčím, že +0,6 zďaleka neznamená automatickú výhru.

Tretiu pridanú hodnotou vnímam ako otvorenie šachového zmýšľania samotných autorov verejnosti. Bolo pre mňa veľmi zaujímavým čítaním, nazeranie na šachové témy a problémy, hráča svetovej extratriedy, Davida Navary. Alebo aké komplexné príklady vyberá Ján Markoš svojim zverencom pri tréningu. A tiež ako obaja autori píšu o danej téme z vlastných skúseností, otvorene, tak ako by trénovali každého čitateľa individuálne a snažili sa mu poradiť najlepšie, ako sami vedia.

Kúpiť knižku Tajná přísada

Michal Vrba - tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.