Blog nadšeného šachistu, Strana 9
Když se mluví o mistrech světa před druhou světovou válkou, používá se často označení velká čtyřka. Tím jsou myšleni mistři světa Steinitz, Lasker, Capablanca a Aljechin. Něco však nesedí. Nebylo mistrů světa před druhou světovou válkou pět? Ano, to skutečně bylo. Na necelé dva roky usedl na šachový trůn Max Euwe. Proč se tedy nehovoří o velké pětce?
O obrovském šachovém přínosu prvního mistra světa Steinitze není pochyb. Pražský rodák přišel s řadou nových strategických pouček, které jsou platné dodnes. Lasker je Lasker. Obrovský génius, nestárnoucí star. Šachista, který dokázal držet šachový trůn skoro 27 let a ještě ve svých 60 letech hrál extrémně silné šachy. Capablanca. Kubánský meteor, je skoro až neuvěřitelné, že se právě na Kubě zrodil jeden z největších šachových talentů všech dob.
Téměř neporazitelný šachista, který neprohrál 8 let v řadě. Aljechin. Famózní útočník, vynikající hráč po všech stránkách. Ztracený titul dokázal díky správné životosprávě získat zpět. Jediný neporažený mistr světa, který odešel do šachového nebe jako mistr světa. O všech čtyřech bylo napsáno mnoho knih.
Jinak je tomu u Euweho. Pro nizozemského šachistu byly šachy vášní a největším koníčkem. Vystudoval matematiku a právě čísla se stala jeho hlavním životním posláním. Přesto se jakožto amatér dokázal prodrat až na nejvyšší šachový trůn. Jak se mu to podařilo? Předně měl obrovský šachový talent. Byl vynikajícím útočníkem, skvěle rozuměl šachové strategii.
Dokázal do sebe vstřebat jak klasiku naladěnou Steinitzem, tak i moderní šachové přístupy implementované Rétim, Nimcovičem a dalšími představiteli hypermodernistické šachové školy. Na zápas s Aljechinem se skvěle připravil a beze zbytku využil nezdravého životního stylu čtvrtého stylu mistra světa, který zápas na přelomu let 1935 a 1936 výrazně ovlivnil.
Tím se nesmazatelně zapsal do historie šachu a nikdo mu nemůže upřít titul mistra světa, který získal zcela po právu. O necelé dva roky později sice Aljechin jasně dokázal šachové veřejnosti, že je lepším a silnějším hráčem, ale to už Euwemu jeho zásluhy nemohlo ubrat.
Jak už bylo řečeno, šachy byly Euweho největší životní vášní. Snad i proto se stal dokonce prezidentem FIDE, konkrétně v letech 1970-1978.
Chcete o životě a šachovém stylu pátého mistra světa v šachu vědět více? Není nic jednoduššího! Stačí si vzít do ruky nejnovější biografii z pera IM Davida Dejfa Kaňovského. Kniha mající 96 stran podrobně popisuje jak Euweho život, tak jeho šachovou dráhu včetně vedení Mezinárodní šachové organizace. Kromě toho najdete v knize několik Euweho komentovaných partií, taktickou sbírku jeho pěkných kombinací a další podrobnosti.
Autor; David Dejf Kaňovský
Viete si predstaviť počas pandémie 879 ľudí na jednom mieste? V jednej miestnosti?
To je ťažko predstaviteľné aj bez pandémie.
Šach má výhodu, že ho možno hrať aj online. Tejto príležitosti sa chopil organizačný tím, ktorého súčasťou je aj zakladateľ Šachového obchodu Michal Vrba. Podujatie, ktoré je svojím obsadením najväčšie na Slovensku, sa podarilo úspešne zorganizovať.
Prvé online Majstrovstvá Slovenska základných a stredných škôl sa odohrali na šachovom portáli lichess.org v polovici apríla 2021.
Z celého Slovenska sa do turnaja prihlásilo 341 študentov zo 70 stredných škôl. Prvé miesto si vybojovalo gymnázium V.B. Nedožerského z Prievidze, kde v čele školského tímu stál juniorský majster sveta IM Viktor Gažík.
Strieborné medaily putovali na gymnázium J.G. Tajovského do Banskej Bystrice a bronzovú priečku obsadilo s rovnakým počtom bodov len o pomocné hodnotenie gymnázium H. Selyeho s VJM z Komárna.
Pokiaľ vyzerali majstrovstvá stredoškolákov ako zaťažkávajúca skúška, na druhý deň majstrovstvá základných škôl prekonali všetky očakávania. Prihlásilo sa 538 žiakov zo 118 škôl. Fantastické!
Prvé miesto putovalo do ZŠ s MŠ Za kasárňou v Bratislave. Na online odovzávaní cien sa zúčastnila aj pani riaditeľka, ktorá sa na livestream pripojila priamo z kaderníckeho salóna. Napokon, vypočujte si jej reakciu sami:
Druhé miesto putovalo do ZŠ Zlatá Rožňava, ktorej žiaci v šachu rozhodne nie sú žiadni nováčikovia a na podobných súťažiach patria vždy k favoritom. Na bronzovom mieste sa umiestnila SZŠ a SG CENADA z Bratislavy, kde pre zmenu majú zavedený šach ako riadny vyučovací predmet.
Musíme však povedať, že konkurencia bola obrovská a sme veľmi hrdí, že Šachový obchod mohol byť tiež partnerom podujatia a ocenení si v Šachovom obchode už vyberajú svoje ceny.
Najviac sa mládežníkom, samozrejme, páčia veci zo šachového merchu. No ak by sme mohli niečo odporučiť, dobrá knižka s tématikou šachovej fantázie rozhodne tiež dobre poslúži.
Šarmatní komentátori živých prenosov partií z majstrovstiev.
Bol to najdlhší turnaj kandidátov.
Začal sa hrať ešte v roku 2020, no prerušila ho pandémia koronavírusu. Ôsme kolo pokračovalo až v apríli 2021.
Osem možných vyzývateľov sa stretlo, aby si jeden z nich vybojoval miestenku na najvyššie poschodie. Životný turnaj, kde sa počíta iba prvé miesto.
Prvé miesto totiž dáva právo vyzvať majstra sveta, Magnusa Carlsena, na súboj o titul šampióna.
Turnaj kandidátov sa prvýkrát uskutočnil v Budapešti v roku 1950 a vyhral ho David Bronstein. V zápase o titul majstra sveta však Bronstein v záverečnej partii pochybyl v jednoznačne remízovej koncovke.
Jedna jediná chyba v poslednej partii zápasu v záverečnej časti partie - povestný ťah jazdcom na A7 - ho stál titul majstra sveta. S týmto pocitom musel David žiť ďalších 54 rokov. Nikdy sa s tým nezmieril.
Šachy vedia byť kruté a krásne zároveň.
Od prvého kandidátskeho turnaja prešlo veľa času. Súčasným vyzývateľom sa stal Ian Nepomniachtchi (Nepo). Patrí k súčasnej šachovej elite, no nikdy zvlášť nevynikal. Až teraz sa naplno prejavila jeho sila.
Na tento turnaj sa pripravoval rok a najbližsšie mesiace sa bude pripravovať na zápas s Magnusom Carlsenom, ktorý drží titul majstra sveta od roku 2013 a šachovému svetu jednoznačne kraľuje nekompromisnou hrou.
Konečné poradie turnaja kandidátov 2021
Nepo je však odhodlaný. Jeho taktika dokáže byť šokujúca a svoju šancu na získanie titulu a prinavrátenie ho do šachovej veľmoci Ruska určite nebude chcieť zahodiť.
Podarí sa mu to? Uvidíme na prelome novembra a decembra 2021.
Ešte jeden tip. Ak by ste si aj vy chceli zahrať šach so šachovou súpravou ako v turnaji kandidátov alebo v zápase o majstra sveta, v Šachovom obchode nájdete aj tento oficiálny set.
Přestože aktivně trénuji už cca 15 let, během posledních tří let intenzivně narostl počet mých individuálních svěřenců. Během loňského roku jsem si proto jednoho dne uvědomil, že často opakuji různé základní věci, související se šachovou partií. A někdy v ten moment mě napadla myšlenka vytvořit Slovníček začínajícího šachisty.
Původní pracovní název byl Deníček začínajícího šachisty, ale posléze se mi zalíbila myšlenka uspořádat 100 pojmů v knize obsažených v abecedním pořadí. Co je tedy stěžejní myšlenkou celé knihy? Začínající šachisté mohou mít často problém s tím, že čtou šachovou knihu, článek či analýzu partie a narazí na pojem, kterému nerozumí. Právě v ten moment přichází na řadu Slovníček začínajícího šachisty!
Stačí v něm nalistovat správné písmeno (právě z toho důvodu jsou všechny pojmy řazeny abecedně!) a podívat se, co daný pojem znamená. Je však třeba říct důležitou poznámku, a to že kniha není určena pro úplné začátečníky. Nejsou v ní popsány tahy jednotlivých figur, ani co to je rošáda, braní mimochodem a podobně. Název Slovníček začínajícího šachisty tak může být lehce matoucí, ale znamená prostě to, že je to kniha určená především těm, kteří už umí úplné základy šachu, ale v dalších věcech se teprve vzdělávají.
Na své si však přijdou i o něco pokročilejší šachisté. Kromě zcela základních pojmů šachové hry jako jsou Aktivita figur, Souhra figur, Mat, Pat, Okénko apod. lze v knížce nalézt i složitější pojmy pro pokročilejší šachisty. A to jak z oblasti koncovek (Trojúhelník, Zaminovaná pole, Laskerovy schody apod.), tak z oblasti skladebního šachu (Samomat, Groteska, Retrográdní analýza aj.).
Je taková knížka dobrou myšlenkou? Kdo ví! Ale zájem o ni docela je, tak doufám, že to není úplně špatný nápad! Není to knížka, kterou byste s velkou chutí prostudovali od A do Z, ale na druhou stranu i to je možné. A nespornou výhodou této knížky je, že vzhledem k její jednoduchosti ji můžete studovat úplně kdekoliv, to znamená ve vlaku, autobuse, po cestě do školy či do práce. Šachovnici vůbec není třeba.
Tak co říkáte? Pojďme se na ni společně podívat! ⏩ knižka Slovníček začínajícího šachisty
Autor článku a knížky David Dejf Kaňovský
Rozhodnutie človeka je ako ovocie na strome. Pomaly, trpezlivo rastie a dozrieva pod vplyvom slnka, dažďa a vetra, kým jedného dňa nespadne. A nám to práve pred nejakým časom spadlo - v jednom útulnom bytíku v paneláku na siedmom poschodí. Bolo to ešte v časoch, keď sa dalo navštevovať bez pocitu viny, a tuším sme pri tom popíjali vínko, ktoré, priznávam, niekedy pôsobí ako celkom slušný akcelerátor nápadov.
Dumali sme s dievčatami nad produktom, ktorý by oslovil šachistov (a v ideálnom prípade aj nešachistov). Kategória: merch. Chceli sme niečo originálne, niečo, čo nikto iný nebude ponúkať, no zároveň sme chceli vybočiť z prvoplánovej cesty typu “tričko s pešiakom”, a do tretice – chceli sme vyrobiť užitočný a kvalitný produkt. Vymysleli sme slovnú hračku, kde slovko “chess” foneticky v slovenčine znie ako “čes”, a už bolo len treba nájsť tú správnu, vtipnú prešmyčku, a k nej správnu, vtipnú grafiku.
A tu prichádza na scénu nová postava v našom CHESS FASHION príbehu, ktorú by sme vám v tomto blogu radi predstavili. Naša kamarátka Lucka Slaninková. Kto je Lucka? Jej prvá reakcia bola: “Neviem vôbec, čo také zaujímavé by som vedela o sebe povedať...” Typicky skromná Lucka! Tak si ju teda predstavme pár slovami:
“Od malička som rada a veľa kreslila, časom som začala portrétovať blízkych, až sa to rozrástlo na zákazky. Začala som maľovať aj na plátna (akryl/olejovky), ale chcela som skúsiť aj dačo nové a tak sa pomaly dostávam ku grafike a skúšam :) Nejaký čas už pracujem aj so šperkami, okrem toho rada tvorím čokoľvek - veľa šijem, vyšívam... neviem, proste mi to tvorivo je nejak blízke :) Rovnako aj hudba - takže som sa po VŠ dala na ďalšie štúdium ako umelecký terapeut v odbore arteterapia a muzikoterapia :)”
A tak sme spojili slovnú hračku “som uCHESSaný” s úžasnou Luckinou grafikou a vznikli vecičky, ktoré si môžete pozrieť (a v ideálnom prípade aj objednať:) tu:
A prečo je vlastne dôležité byť uCHESSaný? No predsa, aby sa váš súper pozeral viac na váš účes ako na pozíciu! To dá predsa rozum :-)
Váš Chess Fashion Team J.A.S.B.I.N
MERCH je teraz možné pohodlne objednať aj v Šachovom obchode CZ
Anya Taylor-Joy je oficiálne držiteľkou Zlatého glóbusu vďaka senzácii na Netflixe Dámsky gambit, ktorá vychádzajúcej herečke priniesla sošku za najlepší ženský herecký výkon v limitovanom seriáli, antológii alebo televíznom filme,
Spoločnosť Netflix koncom novembra 2020 oznámila, že seriál počas prvých 28 dní od jeho uvedenia videlo celosvetovo 62 miliónov domácností, čo z neho robí najsledovanejší online seriál v vôbec.
Anya Taylor-Joy hrá v seriáli Dámsky gambit hlavnú hrdinku - Beth Harmon - zázračnú šachistku, ktorá musí prekonať boj so závislosťou, aby sa stala najlepšou šachistkou a šachistom na svete. V rozhovore pre IndieWire začiatkom roka 2021 Taylor-Joy uviedla, že scenár k seriálu v nej okamžite rezonoval.
V súčasnosti sa už začalo špekulovať, že by úspešný seriál mohol dostať aj druhú sériu a nechýbala by v nej ani Anya Taylor-Joy.
"Je to priam surrealistické a úžasné, že ľudia chcú aj druhú sériu. Nikdy sme o tom neuvažovali ani nediskutovali. Ale v Hollywoode nikdy nemožno povedať nikdy. Bolo by určite veľmi zaujímavé sledovať, aká by bola Beth v budúcnosti - ako triezva matka, vedomá si svojich “démonov”," povedala herečka pre Deadline.
Zlaté glóbusy, ktoré od roku 1943 udeľuje Hollywoodska asociácia zahraničných novinárov, patria medzi najprestížnejšie ceny, ktoré sa dajú získať v zábavnom priemysle. Považujú sa za druhé, čo sa týka dôležitosti, iba po udeľovaní Oscarov (za film) a Emmy (za televíziu).