Blog nadšeného šachistu, Strana 5
S touto otázkou sa stretávame pravidelne každý deň. Hľadáte šachy ako darček pre dieťa, vnuka či vnučku? Chceli by ste potešiť známeho originálnym a hodnotným darčekom? Alebo ste práve začali hrávať šachy, napríklad online a hodili by sa jedny šachy mať aj doma?
Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Šachy ako darček
V tejto kategórii sú jednoznačným favoritom "kazetové" šachy. Ich veľkou výhodou je skladnosť.
Figúrky sú uložené priamo v zloženej šachovnici a tak je možnosť ju odložiť do knižnice bez toho, aby výrazným spôsobom zaberala miesto. Druhou výhodou je častokrát zajímavé spracovanie figúrok.
Hrajte šachy ako profesionál
Začali ste hrávať šach s kamarátmi? Obľúbili ste si šachovú online aplikáciu a občas by ste si radi niečo "natrénovali"? Alebo by ste si so svojím obchodným partnerom pred partičkou golfu dali ešte jednu partičku šachu?
V tomto prípade je voľba jednoznačná. Veľkosť je otázkou vkusu. Súťažná veľkosť figúrok a šachovnice, kvalitné spracovanie z dreva a dizajn, ktorý povie za vás, že patríte k profíkom.
Pozrieť ponuku Profesionálnych šachov
Šachy na cesty
Predstavte si cestu vlakom alebo autobusom. Deti idú na tábor, do školy v prírode. Cestujete s partiou za dobrodružstvami?
Cestovné šachy nájdete aj veľkosti mobilu. Magnetické, kedykoľvek zavriete a v partii pokračujte hneď, ako stihnete horský prípoj a po dobrom občertvení v lokálnom podniku. A čo taká dovolenka pri mori?
Cesta autom, deti na zadných sedadlách si podávajú šachovnicu a vy máte istotu, že figúrky istené magnetom zostanú presne tam, kde ich deti položia.
Plážový oddych pri vychladenom nápoji a pod slnečníkom čítate konečne v kľude svoju šachovú knižku a prehrávate partie slávnych majstrov. Máte tú pohodu aj vy pred očami?
Pozrieť ponuku Magnetických šachov
Dôslednosť je známkou úspešných
Vybrali ste šachy, ktoré budú slúžiť niekoľko veľa rokov. Sú dve veci, ktoré neodmysliteľne patria k šachom. A je jedno, o akom type šachov hovoríme. Šachová partia by stratila náboj, svoje čaro, keby sa nehrala s limitovaným časom.
Práve k tomu slúžia šachové hodiny. Časy analógových hodín sú nenávratne preč, napriek tomu si k nim stále nájdu cestu ortodoxní fanúšikovia.
Digitálne šachové hodiny vždy presne nastavíte, odčítate presný čas, dokáže pridávať bonusový čas za vykonaný ťah, pamätá si vaše predvolené časy a v prípade vypršania času vás signalizácia upozorní zvukom alebo vizuálne.
Nastavte sebe aj svojmu súperovi 5 minút na partiu (zahrajte blitzky, ako s obľubou nazývajú takúto hru šachisti), odštartujte partiu a zažite ten pocit, keď sa 5:00 zrazu zmení na 4:59 a čas sa začne nezadržateľne míňať a vy hľadáte plány, obranu, útok...
Pozrieť ponuku Šachových hodín
V šachovej partii už v 40tom ťahu môže vzniknúť viac pozícií, ako je atómov vo vesmíre. V takej spleti možností je jednoduché sa stratiť. Sprievodcom na tejto ceste, bedekerom či kompasom, aby človek stále vedel, ktorou cestou ide, je šachová knižka.
Tých je nepreberné množstvo. A v každom dobrom šachovom obchode vám budú vedieť poradiť. Neváhajte sa pýtať.
Autor: Michal Vrba, predajca Šachového obchodu, šachový tréner a klubový hráč, predseda Bratislavskej šachovej akadémie
Šach-mat nastáva, keď ke kráľ ohrozený súperovou figúrou a
- nemôže ju vyhodiť
- nemôže jej dať nič do cesty
- nemôže s kráľom ustúpiť na neohrozené pole
Jednoťahový mat sa môže zdať ako triviálna záležitosť. Pripravil sme pre vás tri ukážky, že aj nad jednoťahovým matom sa dá zapotiť. Váš víťazný ťah si môžete skontrolovať v spodnej časti blogu, kde sa nachádzajú riešenia.
Príklad č.1 - Biely na ťahu dá šach-mat. Aký je vyhrávajúci ťah?
Príklad č.2 - Biely na ťahu dá šach-mat. Aký je vyhrávajúci ťah?
Príklad č.3 - Biely na ťahu dá šach-mat. Aký je vyhrávajúci ťah?
RIEŠENIA
Príklad č.1 - Častý motív matu alebo aspoň nebezpečného šachu. V prípade, ak sú pešiaci F a G predsunutí, pole H5 je ideálnym miestom pre dámu, v našom prípade pre strelca.
Ten v spolupráci s jazdcami, ktorí sú perfektne umiestnení v centre šachovnice na predsunutých bodoch, vytvorili pre čierneho kráľa matovú sieť. Šach-mat.
1. Sh5 mat
Príklad č.2 - Vždy sledujte celú šachovnicu! Nenápadný strelec na poli h1 môže byť ľahko prehliadnuteľný. Tu však odviedol medvediu prácu bez toho, aby sa čo i len pohol.
V ceste mu stála jeho vlastná veža. Tá sa presunula na pole f6. Pole je síce trikrát napadnuté čiernymi figúrami - pešiakom, jazdcom i dámou, no čierny ju nemôže vyhodiť práve pre šach strelcom. Takzvaný "odťažný" šach. V našom prípade mat.
1. Vf6 mat
Príklad č.3 - Na prvý pohľad sa nič dramatické nedeje. Čierny kráľ sa nachádza v centre šachovnice a v pohybe mu nebránia žiadne figúry. Ani jeho vlastné, ani súperove.
Avšak dvojica strelcov, častokrát omnoho silnejšia ako veža, vytvorila okolo čierneho kráľa neviditeľnú matovú sieť. A tak biela dáma už len dokonala dielo skazy. Šach-mat.
1. De4 mat
Taktika v šachu rozhoduje viac ako v 84% prípadoch. Poznať taktické motívy znamená vedieť vyhrať vyhratú partiu. Na jej štúdium doporučujeme napríklad knižku Základy taktiky.
Autor článku: Michal Vrba, šachový tréner
Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašími priateľmi.
Poďme sa pozrieť na základné pravidlá tejto kráľovskej hry:
1. Šachovnica je na začiatku hry položená medzi dvoch hráčov tak, aby biele políčko bolo vpravo dole, a jednotlivé figúrky sú rozostavané takto:
2. Prvý ťah v partii vykonáva biely, po ťahu bieleho nasleduje ťah čierneho, a takto sa ťahy bieleho a čierneho striedajú až do konca partie.
3.Jednotlivé figúrky sa pohybujú takto:
Pešiak chodí iba smerom dopredu, zo základného postavenia o jedno alebo o dve polia, po vykonaní prvého ťahu sa môže pohybovať už iba o jedno pole. Súperove figúry berie o jedno pole po diagonále dopredu.
Strelec chodí po diagonále.
Jazdec chodí do tvaru písmena L. Môže preskakovať vlastné aj súperove figúry.
Veža chodí po stĺpci alebo rade.
Dáma chodí ako strelec aj ako veža.
Kráľ chodí o jedno pole v akomkoľvek smere.
4. Cieľom hry je dať súperovmu kráľovi šach-mat. O tom, ako možno dať rýchlo šach-mat, sa dočítate v našom predošlom blogu.
5. Ale pozor, v súťažných partiách, hraných so šachovými hodinami, vyhrá aj ten, kto vyhrá „na čas“. To je prípad, kedy súper prekročí časový limit – buď nestihne urobiť potrebný počet ťahov za určitý časový úsek (väčšinou je to 40 ťahov za 1,5 hodiny), alebo jednoducho prekročí časový limit, to znamená, že mu na hodinách ostane 0:00:00.
V šachovom žargóne sa v minulosti hovorievalo, že súperovi „spadla zástavka“, keďže na analógových hodinách je skutočne malá červená zástavka, ktorá po prekročení času spadne. Veľmi obľúbené sú analógové hodiny, ako sú na obrázku nižšie, ktoré nájdete aj v ponuke šachového obchodu.
Ak si chcete vyskúšať zahrať šachovú partiu so súťažnými digitálnymi hodinami, môžete si vybrať z našej pestrej ponuky.
Autor článku: majsterka FIDE Niki Vrbová
Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašími priateľmi.
V blogu o online šachu si ukážeme možnosti a formy a špecifiká, hrania šachu online.
Šachy na online platformách
K najpopulárnejším hracím platformám šachu patrí chess.com a lichess.org.
Oba šachové servre ponúkajú okrem okamžitej možnosti zahrať si šachovú partiu aj veľkú škálu doplnkov na šachový tréning, hranie v tímoch, výukové lekcie šachu, možnosť streamovania partií, sledovanie najsilnejších šachových podujatí sveta a pod.
Výhody šachista získa po registrácii na platformách. Lichess je celý zdarma a bez reklám, pričom je možnosť „stať sa donorom“.
Chess.com ponúka možnosť predplatenia členstva, čím sa odomknú doplnkové funkcionality, a hráč sa zbaví zobrazovaných reklám.
K ďalším známym šachovým portálom, na ktorých nájde šachista všetko potrebné, no najčastejšie sa využívajú napríklad k šachovým prenosom zo šachovej olympiády alebo iných významných podujatí, patrí chess24.com alebo chessbase.com.
Online šach ,offline šach, alebo oba súčasne?
Dnes už šachové herné platformy poskytujú pohodlné a zaujímavé prepojenie s offline šachovým svetom. A to nielen z pohľadu šachových online prenosov z OTB (over the board), alebo „živých“, šachových podujatí.
Veľa šachistov využíva možnosť prepojenia online hry z pohodlia svojho domova, na klasickej 3D šachovnici, s kýmkoľvek na svete.
Takýchto riešení je už v súčasnosti pomerne veľa. K cenovo najdostupnejším a zároveň technicky najjednoduchším, určite patria šachy DGT Pegasus. Stačí vám k nim mobil, ktorým prepojíte šachovnicu cez bluetooth s vašou obľúbenou šachovou aplikáciou a hráte.
Tak ako? Podľahli ste aj vy čaru a možnostiam hrania šachu online, alebo zostávate zarytým fanúšikom offline sveta?
Šachové počítače v Šachovom obchode
Autor: Michal Vrba, šachový tréner
Svetové ekonomické fórum uverejnilo štúdiu, ktoré zručnosti budú úspešní ľudia potrebovať o niekoľko rokov. Samozrejme, o všetkých, nižšie spomenutých už každý z nás niekedy počul.
No ako je vidno, v blízkej budúcnosti už nebude stačiť byť iba úzkym špecialistom v jednej oblasti, ale mať zručnosti rôzneho charakteru. Najväčší dôraz je pritom kladený na tzv. "soft skills", ale mäkké zručnosti, ktoré stále majú malé zastúpenie napríklad v školských osnovách.
Práve šachová hra sa môže v tomto rozvoji uplatniť, nakoľko sa pri nej človek jednoznačne učí väčšine zručností, ktoré budú nevyhnutné pre blízku budúcnosť.
Celú štúdiu je možné nájsť na stránke World Economic Forum aj s detailnými informácia štúdie či nových trendov.
Autor: Michal Vrba, spolumajiteľ šachového obchodu
S najväčšou pravdepodobnosťou ste sa už niekedy v živote ocitli v tzv. „patovej situácii“. V slepej uličke, z ktorej niet východu - ani zľava, ani sprava. V situácii, ktorá (zdanlivo) nemá riešenie. Ale čo znamená pat v šachu? V tomto blogu sa pozrieme na zúbky jednému z najvernejších priateľov šachistu v prehratých pozíciách, ktorý mu dokáže zachrániť nielen pol boda, ale aj dobrú náladu!
Čisto technicky ide o postavenie, v ktorom jeden zo súperov nemôže vykonať žiadny ťah, napriek tomu, že je na rade, pričom jeho kráľ nie je v šachu. Keď vznikne pat, partia sa končí remízou.
Pat je veru krásny spôsob, ako sa dostať z ošemetnej situácie na šachovnici, a my si teraz predstavíme zopár neuveriteľných pozícií, ktoré sa skončili práve patom. Držte sa pevne, začíname patovú hitparádu!
- Čierny na ťahu:
Pozícia čierneho je beznádejná. Avšak, predtým ako by sa vzdal, pokúsil sa ešte o posledný pokus...
1... Vb3 2. Kf2 Kh7 3. Se4+ Jg6 4. h5 Vb2+ 5. Ke3??
Veľa ťahov vyhrávalo, asi najjednoduchšie bolo 5. Kg3. Ale ťah v partii nečakane vedie k patu:
5... Ve2+! 6. Kf3 Ve3+! 7. Kxe3 s patom!
- Biely na ťahu:
Tu je biely ešte v horšej situácii – má o celého jazdca menej. Nie je zložité zbadať kontúry patu – je potrebné prilákať buď čiernu vežu alebo dámu na prvý rad. Biely má však ešte pešiaka na h-stĺpci... prvý ťah bieleho je preto celkom zrejmý:
- h5 Dxe3 2. Ve1
(na 2. Vd1 by biely mohol odpovedať Ve8)
Biely po tomto ťahu dúfal v zázrak, a síce, že priláka čiernu dámu na d-stĺpec. A ako to už v živote i v šachu býva, zázraky sa dejú...
2... Dd2??
Akýkoľvek iný ústup dámy ako na d-stĺpec by bol vyhrávajúci.
- Vd1!! Dxd1 4. De8+!
Čímkoľvek čierny zoberie súperovu dámu, partia skončí patom! J
- Biely na ťahu:
Biely stojí samozrejme na uterák. Ale... pred podpísaním partiára sa poskúsil ešte o posledný trik:
- Kf1!
V situácii, keď vám na hodinách tiká čas a musíte rýchlo reagovať, sa môže stať všeličo.
1... Sxf3?? 2. g3+! Dxg3
3... Dh5+ Kxh5, a napriek tomu, že čierny má celú kopu figúr naviac, partia končí remízou.
- Biely na ťahu:
Opäť pozícia, kde by sa mohol biely hneď vzdať a nikto by mu to nevyčítal. Avšak... prečo neskúsiť ešte jeden diabolský plán! Už viete, aký bol nasledujúci ťah bieleho?
- a4 - a pasca na čierneho sa môže začať!
1... Vb2 2. Kf4
Ak by teraz čierny zobral 2... Vxf2, biely by sa naozaj mohol vzdať. Už by mu nepomohla ani svätená voda. Ale... čierny zobral 2... Dxf2??
- Dg8+!! Kxg8 – pat!
Čierny na ťahu:
Táto koncovka je remízová, no čierny sa rozhodol nenechať nič na náhodu a v časovej tiesni prichystal na bieleho patovú pascu...
1... Kc5 2. h7 Kb5 3. Vb8+ Ka5 4. h8D
Pasca zaúčinkovala!
4... Vb2+ a čierny dáva nekonečný šach po druhom rade.
Všetky vyššie uvedené príklady sú z krátkych partií (blitz), ktoré sa hrali na internete. V klasickej partii je, samozrejme, oveľa náročnejšie vlákať súpera do patu. Ale vždy sa o to treba aspoň pokúsiť!
Ako dobrý príklad vyberám ukážku z partie Lasker E. – Janowski D. (r. 1909):
Pozícia čierneho je prehraná – má pešiaka menej a, navyše, biely chce zahrať Jd5 s hrozbou Ve7 mat. Janowski sa v tejto pozícii vzdal. Mohol sa však ešte pokúsiť o poslednú šancu a zahrať 1... c5. Ak by bol Lasker v piatej hodine hry nepozorný alebo unavený a zahral by lákavé 2. Jd5 so zdanlivo nekryteľným matom na e7, prišla by nečakaná odpoveď:
2... Vxf3+! 3. Kxf3 Sxe4+ 4. Kxe4 a čierny by partiu zachránil.
Ako sme v tomto blogu videli, pat je veľmi originálna taktická zbraň, ktorá dokáže zachrániť šachistovi nejeden polbod. Stačí si iba udržať fantáziu aj v zdanlivo prehratých pozíciách.
Oveľa viac o pate sa dozviete z knihy Davida Kaňovského: Pozor na paty!, ktorú si môžete objednať TU. A nezabudnite sa mrknúť aj na ďalšie zaujímavé šachové knižky ;-)
Autorka: WFM Niki Vrbová
Zdroj: Chessmood
Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašími priateľmi.