Pri nákupe nad 30€ doprava zadarmo.

Blog nadšeného šachistu, Strana 11

#1 real life; deň v šachovom obchode

Ako prebieha taký deň v Šachovom obchode? Ako vyzerá jeho "zákulisie"?

Online šachový šampionát mládeže 2020. Cesta, na ktorej sme sa stretli.

„Ak malo tvoje dielo dobrý začiatok, koniec isto nebude menej šťastný.“ vyhlásil pred takmer 2500 rokmi Sofokles a nemýlil sa. Minimálne nie v tomto prípade. Ale nepredbiehajme a poďme pekne od začiatku…

106210215_3113398222028924_7321598818899745780_n

S myšlienkou organizácie tohto podujatia prišiel Mishik a keď ma s ňou oboznámil v jednom našom rozhovore, nedalo sa povedať nie. V prvej vlne doplnenia organizačnej zložky pribudli aj Rasťo Diviak a Tomáš Perička (obaja ŠK Osuské) a Martin Čabák (Šachová akadémia Pešiaci Sabinov) a začali sme prvým online stretnutím cez Zoom. Ako to už pri nových podujatiach býva, hneď na úvod vyvstalo množstvo väčších a ešte viac menších otáznikov. No entuziazmus, ktorý bol cítiť od prvých okamihov zo všetkých zúčastnených strán, ich dokázal s ľahkosťou riešiť. Už počas tohto prvého stretnutia padlo aj meno Martin Kuna (NŠK Nitra), ten veľmi rýchlo rozšíril naše rady a pokračovali sme už v šestici.

Z úvodných mien je dôležité spomenúť aj siedmeho statočného a to veľmajstra Jána Markoša, súčasnú slovenskú šachovú jednotku, ktorý súhlasil zo záštitou nášho podujatia ako garant fair-play a nahral pre vás aj pozvánku na tento šampionát. A aj napriek tomu, že naplánované komentovanie finálového turnaja sa nepodarilo dotiahnuť do úspešného konca, sme veľmi radi, že pozvanie prijal.

Prípravy pozostávali z množstva okruhov, ako napríklad systém hry, tempo, počet postupujúcich, výber herného serveru, jeho testovanie a nastavenie, tvorba propozícií, oslovenie sponzorov, spôsob registrácie, vytvorenie FB skupiny, propagácia podujatia, príprava livestreamov a mnohých ďalších. A tak sme si vymenili v rámci skupiny stovky správ, viacero emailov či telefonátov a absolvovali niekoľko kreatívnych večerných debatných krúžkov. Nie vždy sme mali názory rovnaké, ale vždy sme sa nakoniec dohodli.

V rámci propagácie podujatia mali hlavné slovo obaja Martinovia a kým jeden z nich (Kuna) sa staral o skupinu na Facebooku, ten druhý (Čabák) vytvoril viacero veľmi pekných videí. Nadšení sme boli aj z toho, že viacerí ste sa k nám pridali, poslali nám svoje kreatívne výtvory a prispeli tak ku celkovej kvalite tohto podujatia.

Poďme však už ku samotnému prvému turnaju. Tesne pred ním sa totiž diali veci… Viacerí si nechali prihlasovanie do turnaja, ako už v našich končinách žiaľ býva dobrým zvykom, na poslednú chvíľu a tak sa veci museli riešiť veľmi flexibilne. Tomáš Perička napríklad začal svoju nedeľnú prvoligovú partiu s výrazným oneskorením, aby sa dostalo aj na všetkých oneskorencov. S Martinom Kunom sme sa, po ukončení partií a rýchlom obede v centre Bratislavy, presunuli do Lamača, kde už Mishik v štúdiu šampionátu vo veľkom chystal livestream (a obložené chlebíčky…). Medzičasom počet účastníkov výrazne vzrástol a do turnaja ich nakoniec naskočilo 77.

V jednotlivých partiách sa išlo naplno od úvodného výstrelu a tak sme sa s Mishikom v pozícii komentátorov rozhodne nenudili. Rovnako, ako Maťo s nami v štúdiu a taktiež druhá polovica organizačného štábu, ktorá bola pripojená na diaľku a dozerala na turnaj prihlásená na lichessi a youtube. Kvalita partií sa rôznila a kým často to bolo o počítaní figúrok, odohrali sa aj veľmi pekné partie, prípadne partie plné zvratov. Útok takmer vždy prevažoval nad obranou a zaznamenali sme iba minimálne množstvo nerozhodných výsledkov, keď sa remízou skončila iba každá desiata partia. Livestream si môžete pozrieť na linku https://www.youtube.com/watch?v=hMP93xbMeYk

Do finálového turnaja nakoniec postúpilo 34 hráčov, pričom na postup bolo potrebných 5 bodov. V poslednom kole sa tak hralo nielen o najvyššie priečky, ale nemenej dramatické boje prebiehali aj o tie postupové.

V turnaji A sa z víťazstva tešil Ján Lakota (jan6363), ktorý prehral iba jedinú partiu, získal osem bodov a o pol pomocného hodnotenia predbehol druhého v poradí, Tomáša Vaštíka (TomVas3). Nasledovala trojica sedembodových českých hráčov, z ktorých mal určite najväčšiu radosť David Juračák (dj2008). Všetci traja už menovaní sa tak mohli tešiť nielen na medaile, diplomy a ceny, ale najmä na obrovské poháre. Knižné ceny za celkové umiestnenie sa ušli aj trojici na štvrtom až šiestom mieste, v zložení Antonín Zemek (Pikamon10), Vojtěch Karafiát (VojtaKarafiat) a Nina Kubíková (Nina09).

V kategórii dievčat zvíťazila ziskom 6,5 bodu Nina Kubíková (Nina09) pred Ivou Petirovou (propiska) a Magdalénou Mrmusovou (magdalen), ktoré získali svorne o pol bodu menej.

V kategórii hráčov s ratingom 1201-1300 obsadili prvé tri miesta Tomáš Vaštík (TomVas3), Nina Kubíková (Nina09) a Michal Jura (osim81), kým medzi hráčmi s ratingom 1101-1200 zabodovala trojica Vojtěch Karafiát (VojtaKarafiat), Michal Livňanský (miskoliv) a Magdaléna Mrmusová (magdalen). Ďalšiu trojicu ocenených (rating 1001-1100) tvorili Jan Hrdina (honzix), Jakub Škňouřil (jakub0011) a Adam Biskupič (AdamAdi) a medzi neratingovanými sa mohli tešiť Michal Katrlík (GreatWhiteElephant), Damián Budzák (Tobko) a Ján Hudák (JanHudak).

Zoznam ocenených doplnili ešte najmladší účastníci, ktorými sa stali Nina Haásová a Benjamín Kollár, ktorí sa v turnaji nestratili, keď získali 3,5 resp. 3 body.

Konečné výsledky turnaja nájdete na https://lichess.org/swiss/H18XdmCS

Príjemným zistením bolo, že sme neriešili žiadny podnet, týkajúci sa sťažnosti ohľadom prípadného porušenia pravidla fair-play a ani pri našej dôkladnej kontrole sa nepreukázalo nič, čo by sa vymykalo bežným normám. Za to patrí všetkým účastníkom turnaja, od nás organizátorov, jedno veľké poďakovanie.

Týždeň sa stretol s týždňom a finálového turnaja sa zúčastnilo nakoniec 59 zo 64 prihlásených účastníkov, keď piati postupujúci (z vyššie uvedených 34) svoju možnosť nevyužili. Počas livestreamu sme takmer okamžite zbadali, že kvalita partií výrazne vzrástla a tak sme nemuseli až tak často “počítať figúrky“. Veríme, že aj počas jeho sledovania ste sa s nami nenudili, nikto nezaspal a ak ste sa aj niečo nové dozvedeli, našu úlohu môžeme považovať za splnenú. Livestream si môžete pozrieť na linku https://www.youtube.com/watch?v=FXFOfVbBMCk

Víťazom tohto finálového turnaja sa stala nasadená turnajová jednotka Kryštof Mikuláš Trávníček (jsemkurina), ktorý potvrdil papierové predpoklady a nakoniec stratil v turnaji iba jedinú remízu, čiernymi figúrami, v partii siedmeho kola. Priebeh viacerých jeho partií síce nebol jasný, ale keď viete hrať, šťastie sa ku vám prikloní. Pol bodu za ním zaostal Bayarjavkhlan Delgerdalai (Ddalai), ktorý vo štvrtom kole prehral práve s víťazom turnaja. Tretie miesto obsadil prvý domáci zástupca, sedembodový Šimon Šalgovič (simons23), ktorý s oboma medailistami doplatil na horšiu spotrebu času. Nebyť nej, tešil by sa z víťazstva v turnaji asi práve on. O veľký pohár, medailu, diplom a vecnú cenu však, rovnako ako vyššie spomínaná dvojica, neprišiel. Knižné ceny získala aj trojica na štvrtom až šiestom mieste, v poradí Matyáš Roubal (Matyson523), Tomáš Bezděk (Tomassachy789) a Ema Walterová (emawalti). Tá taktiež vyhrala aj kategóriu dievčat, pred Simonou Bochničkovou (Simona_Bochnickova) a Luciou Striškovou (Luca_S14). V kategórii hráčov s ratingom 1801-2000 uspel Kryštof Mikuláš Trávníček (jsemkurina) pred Šimonom Šalgovičom (simons23) a Karolom Paluskom (Karol94). Kategóriu hráčov s ratingom 1601-1800 ovládol Bayarjavkhlan Delgerdalai (Ddalai), pred dvojicou Ema Walterová (emawalti) a Simona Bochničková (Simona_Bochnickova). Medzi hráčmi s ratingom do 1600 skončili medzi ocenenými Matyáš Roubal (Matyson523), Tomáš Bezděk (Tomassachy789) a Dominic James Earle (kingofthelight), ktorý dokonca odohral turnaj s výrazným časovým posunom z Austrálie (v absolútne nešachovom čase 23:00 – 2:00).

Konečné výsledky turnaja nájdete na https://lichess.org/swiss/kpocuq5u

Rovnako, ako pri prvom turnaji, ani tu sme nemuseli riešiť žiadny podnet, týkajúci sa sťažnosti ohľadom prípadného porušenia pravidla fair-play a všetci hráči ostali “čistí“ aj pri následnej kontrole. Takže aj všetkým účastníkom finálového turnaja patrí, od nás organizátorov, jedno veľké poďakovanie.

Po ukončení turnaja bola počas livetreamu vyžrebovaná tombola, ktorou bol pobyt na 2 noci pre 2 osoby v 4* hoteli Sv.Ľudmila v Skalici. Šťastnou víťazkou sa, spomedzi vyše stovky účastníkov podujatia, stala Eva Polačková. Srdiečková súťaž, ktorá prebiehala v rámci skupiny Online šachový šampionát mládeže 2020 na Facebooku, sa stala korisťou Arpáda Pirošku. Obom týmto srdečne gratulujeme!

Víťazi sú už definitívne známi, spôsob odovzdania cien sa priebežne rieši a tak vám budú postupne či už odoslané poštou, alebo odovzdané priamo do rúk na niektorých letných šachových podujatiach. A až keď bude odovzdaná posledná z nich, budeme si môcť povedať, že je to celé za nami.

Na koniec podujatia ešte trochu štatistík. V oboch turnajoch sa predstavilo dokopy 107 hráčov a tí odohrali 1204 partií, s bilanciou 566 výhier bielych figúr, 110 nerozhodných výsledkov, 511 výhier čiernych figúr a 17 partií bez boja. Kým priemerný rating turnaja A bol 1528, v druhom sa výrazne navýšil, až na veľmi pekných 1803.

Na čo by sme určite nemohli zabudnúť, to je naše nesmierne poďakovanie všetkým sponzorom tohto podujatia. Krásne ceny pre vás zabezpečili Mesto Sabinov, Cirkevná základná škola sv. Jána Krstiteľa Sabinov, Šachový Obchod, Šachy Dolmen, 1.DAY, ŠK Skalica, SKAND, Hotel sv. Ľudmila v Skalici a v neposlednom rade Milan Roman.

Na samotný záver ešte niektoré reakcie od vás, ktoré nás veľmi potešili a ďakujeme za ne!

Ďakujeme za výborne zorganizovaný on-line turnaj. (Pavol Mrmus a Magdalénka)

Ďakujeme za turnaj. Vďaka korone sa Dominik mohol zúčastniť. Tu máme krásnu zimu. Slnečno a 3 stupne. Zdravíme od protinožcov. (Sona a Dominik)

Prajem všetko dobré a ešte veľa krásnych turnajov.
PS: Ďakujem Vám za Vašu snahu počas korony, Vaše videá na YouTube boli veľmi poučné, vidieť, že Vás práca s deťmi baví a robíte to pre radosť. (M. Biskupičová)

Děkujeme a těšíme se na další šachové turnaje. (Bezděková Nina)

Veľmi ste nás potešili. Ďakujeme. (Polačková)

Dobré ráno, děkujem moc, turnaj byl super, kluka to moc bavilo. Jen mu bylo líto pár zbytečně zkažených partií, ale co se dá dělat, tak to chodi… Děkujem a hodně zdaru (Martin Karafiat)

Děkuji moc! Vítězství to nebylo zcela jednoduché, občas mě mlaďoši hezky donutili makat. (Kryštof Mikuláš Trávníček) 

V mene organizačného tímu,

Miroslav Roháček

Cassovia Chess open 2020

Na konci leta 2020 sa v Košiciach uskutoční už druhý ročník šachového turnaja Cassovia Chess Open. V prvom ročníku sa organizátorom podarilo pritiahnuť množstvo silných šachových veľmajstrov zo zahraničia, čím zvýšili atraktivitu aj pre domácich hráčov.

Sme radi, že ako Šachový obchod môžeme byž už druhým rokom partnerom tohto podujatia. Čo takto si spraviť šachovú dovolenku na východe Slovenska?

Propozície

 

9 šachových fotiek, ktoré zmenili karanténu

Zazvonil zvoniec, a … Poznáme to. Každý príbeh sa raz skončí a práve teraz sa skončila šachová foto-súťaž na tému “Ako hráme šachy v karanténe” Situácia, v ktorej sme sa ocitli nie vlastným pričinením zmenila mnohé v našich životoch. Z počiatočných obáv a strachu verím, že dnes opäť pomýšľame kam sa vyberieme na dovolenku, naučili sme sa “homeschoolovať” či vybavovať veci bez nutnosti cestovať do práce, budeme si verím viac ceniť prácu kaderníčiek, poštárok či predavačiek a na pár dní sme sa spoločne ocitili na jednej fotografickej lodi.

Každá doba prináša množstvo obáv z nepoznaného. Narušiť rytmus života, na ktorý sme si zvykli, je vždy ťažšie, ako v tom rytme pokračovať. No práve tieto zmeny, tieto kroky do neznáma, nás dokážu povzbudiť, prebudiť v nás zvedavosť, naučiť nové veci a niekedy len jednoducho potešiť druhých ľudí.

A to bolo hlavným cieľom šachovej foto-súťaže. Preto niekedy rozmýšľam, akým slovom by sa dalo nahradiť slovo súťaž. Z môjho pohľadu nešlo o súťaž, no o všetky tie pekné veci spomenuté vyššie. Súťaživosť však býva vždy dobrým korením každej kulinárskej špeciality, a preto aj tu sa solilo a korenilo. Niečo verejnosť, niečo odborná porota. Myslím, že sporák bol vyplnutý práve včas a poďme sa spoločne pozrieť, čo sa podarilo upiecť.

Poradie fotiek podľa odbornej poroty (max. 160 bodov) / Fotoalbum šachovej foto-súťaže /

1.  Šachy v karanténě – karanténa šachového koníka (131 bodov, #03)

2. Opatrenia v karanténe – na verejnosti noste rúško (129 bodov, #18)

3. Willko už má po krk hrania šachu online. Naskytla sa mu jedinečná príležitosť – diera v plote, ktorou môže prejsť do záhrady súpera a zahrať si na živo. Ten ho s prstíkom volá – Poď, už je to len kúsok. (123 bodov, #22)

4. Bez popisu (118 bodov, #10)

5. Ema Valenčíková, 1 rok šachuj.cz (114 bodov, #27)

6. Keď dá na konci hry kráľ mat dáme… (113 bodov, #45)

7. Bez popisu (112 bodov, #37)

8. Šachové zrkadlenie (111 bodov, #26)

Cena verejnosti
“Naši jazdci s rúškami”

Pozreli sme sa aj na jednotlivé hodnotiace kritériá a v tých, nazvime ich, individuálnych disciplínach, by podľa celkových bodov obsadili prvé tri miesta / Fotoalbum šachovej foto-súťaže /:

Vystihnutie témy (max. 40 bodov)

  1. miesto; fotka číslo #22 (39 bodov)
  2. miesto; fotka číslo #37 (37 bodov)
  3. miesto; fotka číslo #47 (34 bodov)

Nápad (max. 40 bodov)

  1. miesto; fotka číslo #18 (36 bodov)
  2. miesto; fotka číslo #22 (36 bodov)
  3. miesto; fotka číslo #3 (33 bodov)

Umelecký dojem (max. 40 bodov)

  1. miesto; fotka číslo #3 (37 bodov)
  2. miesto; fotka číslo #10 (34 bodov)
  3. miesto; fotka číslo #19 (34 bodov)

Technická kvalita (max. 40 bodov)

  1. miesto; fotka číslo #3 (38 bodov)
  2. miesto; fotka číslo #27 (37bodov)
  3. miesto; fotka číslo #10 (34 bodov)

Povedali o šachovej foto-súťaži…
Niki Vrbová

“Za mňa môžem povedať, že fotky ma veľmi pobavili. Niektoré boli až priam romantické (koník v pohári, šachovnica pri krbe). Páči sa mi , že šach v karanténe hrajú aj bábätka aj matadori. Poviem staré klišé, že rozhodovanie bolo ťažké, ale niekto vyhrať musí. A zároveň dodávam bez klišé, že všetky fotky sa mi veľmi páčili.”

Miroslav Roháček

“Počet fotografií ma osobne veľmi príjemne prekvapil, no zároveň mi opäť potvrdil, že keď sa niečo robí pre ľudí a od srdca, reagujú pozitívne.
 
V čase, kedy náš zväz aktuálne spí sladkým COVID-19 spánkom a nevyužil ani 1% možností, ktoré im toto obdobie ponúka, súťaž bola určite príjemným oživením. Ak sú náhodou všetci kompetentní v karanténe, hlboko sa im ospravedlňujem za nedostatok informácií a prajem im touto cestou skoré uzdravenie. Pravdepodobne sa tu však rozmohol iný vírus, taký, ktorý sa lieči ťažšie. Dosť však bolo negatívnych emócií a poďme naspäť ku súťaži… 
 
Každá jedna fotka naozaj potešila a niektoré priam šokovali. Či už myšlienkou, kvalitou, alebo všetkým. Rovnako počty reakcií, lajkov a zdieľaní pri hlasovaní o cenu verejnosti. Šach sa podarilo opäť o milimeter spopularizovať.
 
Výber víťaza súťaže u mňa skončil mŕtvym behom, ale víťazmi sa stali, v zmysle hesla “Gens una sumus”, všetci zúčastnení.
 
Takže veľká vďaka všetkým, ktorí sa do akcie zapojili a na záver veľký palec hore BŠA za nápad.”

Čo ďalej?
Z pohľadu organizátora ma nesmierne potešil záujem a prekvapil počet zúčastnených , v tejto, pre šachistov netradičnej aktivite. Pamätám si na každú jednu fotku, ktorá prišla. Ako som doslova zhíkol od nadšenia, akým spôsobom opäť niekto iný uchopil tému. Keby môžem spraviť filozofický most, vidíme, že jedna a tá istá téma/vec, je vždy videná inými očami, z iného uhlu. Rozmanitosť nás v končenom dôsledku spája, pretože každého úsilie bolo smerované k rovnakému cieľu.

A keď sa spojí veľa malých “snažení”, dosiahne sa obrovský úspech. Preto by som chcel úprimne poďakovať všetkým súťažiacim, nielen za fotky ale aj správy, ktoré ste k fotkám písali (možno by sme mali zriadiť aj “pisateľsko-šachovú” súťaž), podporovateľom, fanúšikom, klubom, proste aj vám, ktorí čítate tieto riadky, že sa opäť raz podarilo zviditeľniť šach medzi širokou verejnosťou.

Opakovaný ftip už nebude ftipom. Nikdy však nehovor nikdy. Nateraz, a na najbližší rok môžem povedať, že ďalšiu šachovú-foto súťaž robiť nebudeme, napriek vaším podnetom a námetom. Nesmúťte! Určite sa čoskoro stretneme opäť pri ďalšom zaujímavom podujatí. Napokon, nápady sú /spusti dotazník/ a váš názor si budeme ceniť najviac.

Vaše fotky nájdete priebežne, už nesúťažne, aj na IG BŠA. Môžeme sa tak spoločne ešte raz potešiť s dielami, ktorými ste ozdobili šachovú komunitu.

Kto má rád čísla
Iba na Facebooku Bratislavskej šachovej akadémii sme pri vašich fotkách napočítali nasledovné:

Počet zapojených súťažných fotiek 48
Celkový počet zdieľaní 85
Celkový počet komentárov 73
Celkový počet srdiečok, palcov hore a pod. 1398

Ceny pre výhercov (dobrovoľné dary klubov, podieľajúcich sa na organizácií súťaže)
01. miesto Kniha Černobíla magie + šálka s logom klubu (ŠK Šachy Reinter)
02. miesto Slúchadlá (ŠK Stropkov-Svidník)
03. miesto Šachový USB kľúč 32GB + tričko BŠA (Bratislavská šachová akadémia)
04. miesto Sada Pero + Pentelka + odznak s logom (ŠK Holíč)
05. miesto Šachové rúško + tričko BŠA (Šachový obchod)
06. Tričká LŠT Koník a MSRM Modra (Klub Šachových Nádejí)
07. Šachové tričko Chess Festival Praha 2020 (šachuj.cz)
08. Šiltovka Nitrianskej šachovej akadémie

Extra: Cena verejnosti (fotka, ktorá získa najviac palcov hore), Kniha Richard Réti – Šachový génius (KŠ Pezinok)
Súťažiacim venoval Šachový obchod možnosť zľavy na nákup šachovej literatúry so zľavou 8% pri zadaní kódu FOTO.

Súťaž podporili
Klub šachových nádejí – Miroslav Roháček
ŠK Stropkov-Svidník – Eduard Paňko
ŠK Holíč – Marek Šefčík
KŠ Pezinok – Peter Varholák
Nitrianska šachová akadémia – Arpád Piroška
Bratislavská šachová akadémia – Niki Vrbová
Šachový klub Šachy Reinter – Marianna Aľušiková
Šachový klub Dúbravan – Ladislav Šipeky
šachuj.cz – Jozef Valenčík
Šachový obchod – Michal Alexa

Autor: Michal Vrba – predseda Bratislavskej šachovej akadémie

PS. …ak ste dočítali až sem. Pre mňa bola víťazná fotka každá jedna. Gratulujem!

Ako hráme šachy v karanténe (Súťaž)

Šachový obchod sa zapojil do šachovej fotosúťaže. Pridajte sa aj vy!

Prečo sa zapojiť do šachovej foto-súťaže?
V čase, keď sme zavretí v našich domoch a izbách, šachové i športové podujatia sú v nedohľadne, motivujte svojich kamarátov a známych. Ukážte svetu, že šach je krásna spoločenská, rodinná hra, no vie byť aj nekompromisným športom, v ktorom sa počítajú iba výsledky.

Kto sa môže šachovej foto-súťaže zúčastniť
Ktokoľvek vo veku 0 – 138 rokov. Zo Slovenska i Čiech

Ako sa zapojiť do súťaže
1. Urobte jednu fotku na tému “Šachy v karanténe”
2. Pošlite fotku do 30.4.2020 na email sachovaakademia@gmail.com s označením “foto súťaž

Časový priebeh súťaže
20.4. – 30.4.2020 Prihlasovanie súťažných fotiek
1.5. – 10.5.2020 Zverejnenie všetkých fotografií na Facebooku v galérii a spustenie hlasovania o “Cenu verejnosti”.
1.5. – 10.5.2020 Hlasovanie odbornej poroty o šťastnej osmičke výherných fotografií (za zavretými dverami)
11.5.2020 Konečné vyhodnotenie súťaže, prekvapenie (možno ;-))

Ceny pre výhercov (dobrovoľné dary klubov, podieľajúcich sa na organizácií súťaže)
01. miesto Kniha Černobíla magie + šálka s logom klubu (ŠK Šachy Reinter)
02. miesto Slúchadlá (ŠK Stropkov-Svidník)
03. miesto Šachový USB kľúč 32GB + tričko BŠA (Bratislavská šachová akadémia)
04. miesto Sada Pero + Pentelka + odznak s logom (ŠK Holíč)
05. miesto Šachové rúško + tričko BŠA (Šachový obchod)
06. Tričká LŠT Koník a MSRM Modra (Klub Šachových Nádejí)
07. Šachové tričko Chess Festival Praha 2020 (šachuj.cz)
08. Šiltovka Nitrianskej šachovej akadémie

Extra: Cena verejnosti (fotka, ktorá získa najviac palcov hore), Kniha Richard Réti – Šachový génius (KŠ Pezinok)

Odborná porota udeľuje body za
Vystihnutie témy
Nápad
Umelecký dojem
Technická kvalita

Odborná porota:
Odborná porota sa skladá zo zástupcov zapojených šachových klubov a organizácií, ktoré o.i. venovali do súťaže vecné ceny. A tieto dámy a páni sa tešia na vaše umelecké diela:

Klub šachových nádejí – Miroslav Roháček
ŠK Stropkov-Svidník – Eduard Paňko
ŠK Holíč – Marek Šefčík
KŠ Pezinok – Peter Varholák
Nitrianska šachová akadémia – Arpád Piroška
Bratislavská šachová akadémia – Niki Vrbová
Šachový klub Šachy Reinter – Marianna Aľušiková
Šachový klub Dúbravan – Ladislav Šipeky
šachuj.cz – Jozef Valenčík
Šachový obchod – Michal Alexa

Tip na fotenie
Súťažná fotka môže byť odfotená vami. Môžete byť však aj súčasťou fotky a fotiť bude váš príbuzný. On bude vašími predĺženými rukami, aby ste mohli byť na fotke. Alebo jednoducho odfoťte člena rodiny či známeho, keď sa bude venovať šachom. Či budete fotku aranžovať alebo pôjde o momentku, je len a len na vás. Popis k fotke môže tiež priblížiť atmosféru.

Ako nápad vznikol?
Počas posledných dní mi prišli dve veľmi podarené fotky. Ako milovníka šachovej hry a fotografie ma samozrejme veľmi zaujali z oboch stránok. No a nápad bol na svete!


Tomáško učí svojich mladších súrodencov šach (Ďakujeme pohotovej fotografke Tamine)


Čo spravíte ako prvé, keď vstanete? Riško to má jasné. Lúska Laskera. (Ďakujeme pohotovej fotografke Sandre)

Poďakovanie
Pri zrode nápadu foto-súťaže som bol presvedčený, že budú mať chuť sa zapojiť do organizácie viacerí. O to viac ma teší, že sa ozvali zástupcovia nielen slovenských klubov ale myšlienka oslovila tiež aj zástupcu nového šachového projektu z Čiech. Rád by som im touto cestou poďakoval, že pomohli nielen organizačne spropagovať súťaž, ale aj za venovanie vecných cien do súťaže. A vám, ktorí ste nabrali odvahu, želám množstvo kreatívnych foto nápadov a ako hovoria fotografi, “dobré svetlo“!

Organizátor súťaže, Michal Vrba

  • Organizátor si vyhradzuje právo zmeny
  • Súťažiaci zaslaním súťažných fotiek vyjadrujú súhlas s ich zverejnením na sociálnych médiách a webových stránkach
Černobílá magie - ukážka z knižky

Popis knižky:

"Kniha je určena středně pokročilým a silnějším šachistům. Obsahuje nejdříve na 80 stranách výklad a poté 238 příkladů s podrobným řešením, které jsou zaměřeny na taktiku, kombinační vidění, propočet variant a další metody vedoucí ke zlepšení hry. Na konci jmenný index. IM Michal Konopka je jeden z nejlepších českých hráčů a zároveň celou svoji kariéru úspěšně pracuje jako trenér - spolupracoval s Viktorem Lázničkou, Davidem Navarou, několikrát vedl české olympijské družstvo na šachových olympiádách (sám hrál na olympiádě v Elistě 1998) či na mistrovstvích Evropy. Je autorem úspěšné knihy Magické pozice, která byla přeložena i do ruštiny. "

Knižku nájdete v Šachovom obchode aj kliknutím na tento odkaz

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.