Pri nákupe nad 30€ doprava zadarmo.

Porazte AI v šachu za 10 ťahov!

V dnešnej dobe využívame umelú inteligenciu (AI) na množstvo úloh – od písania textov až po riešenie zložitých problémov. Ale čo tak si proti AI zahrať šach? Myslíte si, že je možné poraziť ChatGPT na šachovnici? Poďme to spolu zistiť.

Poďme najskôr otestovať najpoužívanejší ChatGPT, verziu plus. Ako prvé zadávame tejto umelej inteligencii, že chceme hrať šach čiernymi figúrkami. Následne píšeme jednotlivé ťahy na šachovnici podľa notácie.

1_1

Zatiaľ ťahá ChatGPT ťahy podľa teórie – najlepšie obohrané a úspešné ťahy za bieleho. Dokonca nám aj priblížil, že ide šachové otvorenie s názvom Sicílska obrana. ChatGPT taktiež postupne komentuje naše ťahy, pričom chváli to, ako vyvíjame figúrky a pešiakov. Zatiaľ hráme obaja skvelé ťahy, ktoré sa bežne hrávajú.

2_1

pozicia1

Pozícia po 6. Se2

A tu už nastáva prvý problém – prešlo 9 ťahov a pozícia začína byť pre umelú inteligenciu komplikovaná. Po ťahu De1 píše, že dáma útočí na nášho jazdca, ktorý je na e4. Na to, aby táto veta bola pravda, museli by sme si zo šachovnice odmyslieť strelca, ktorý stojí na e2.

3

Potom však prichádza už veľká chyba – ChatGPT tvrdí, že nám môže vyhodiť jazdca, pritom to nie je možné. Pravdepodobne sa stratil niekde v konverzácii predtým a je ťažké pre neho odhadnúť, ako pozícia stojí.

Až po druhom napomenutí bol ochotný opraviť svoj ťah, a preto v tomto ťahu ukončujeme partiu. Získali sme dvoch pešiakov a konverzácia bude prebiehať takto aj naďalej, kde sa najviac natrápime vysvetľovaním, prečo navrhnutý ťah nie je možný.

pozicia2

Pozícia po 9... Jxc3

Takto môžete poraziť obľúbenú AI za približne 10 ťahov - často totiž hrá ťahy, ktoré by v skutočnej šachovej partii boli neplatné.

 

Poďme sa pozrieť, ako šachovú partiu zvládne nový Grok od Elona Muska.

4

5

Grok na rozdiel od ChatGPT nekomentuje jednotlivé ťahy. Rozhodol sa zahrať v 6. ťahu Sc4, čo je tiež jeden z dobrých ťahov v tejto pozícií.

Konverzácia prebieha plynule, ťahá dobré a logické ťahy, až do tohto momentu:

6

Tu prichádza obrovská hrubá chyba. Grok v 10. ťahu nereaguje na napadnutú dámu a spokojne pokračuje v hre. Obhajuje sa, že dámu mu vyhodiť nemôžeme, ale následne po vyhodení píše, že sme zahrali odvážny ťah. :)

pozicia3

Pozícia po 9... Jxc3

Obe AI teda prehrali partiu za 10 ťahov. ChatGPT sa začal strácať v pozícii a robil nemožné ťahy, zatiaľ čo Grok pravdepodobne nepozná hodnotu figúr a je mu jedno, že príde o dámu.

Pokojne si vyskúšajte, ako by ChatGPT alebo Grok reagovali ďalej. Ak neurobíte žiadnu výraznú chybu, Grok čoskoro príde o všetok materiál a ChatGPT urobí viac nemožných než možných ťahov. Výhra proti umelej inteligencii určite poteší. :)

 

Ako nám teda vie pomôcť AI pri šachu?

Aj keď partia proti AI dopadla neúspešne, neznamená to, že nám nedokáže pomôcť inak. S čím nám teda vie pomôcť?

1.  Vysvetliť šachové základy a hodnoty figúrok

AI nám dokáže pekne objasniť niektoré základy, ako je napríklad hodnota jednotlivých figúr.

1

2. Určiť a naučiť otvorenie

AI dokáže na základe vyhľadávania na internete prísť na to, o aké otvorenie ide po pár ťahoch. V našej partii okamžite identifikoval, že hráme variant Sicílskej obrany. Okrem určenia otvorenia však dokáže vypísať aj prvé ťahy, a teda vie nás naučiť základy daného otvorenia bez toho, aby sme potrebovali odborné šachové knižky alebo databázy.

3. Poradiť, čo a ako trénovať

Umelá inteligencia je skôr dobrá na vyhľadávanie už niekde napísaných informácií. Ak sa nám teda nechce niektoré veci googliť, môžeme napísať AI, nech nám to zhrnie. Napríklad mu môžeme povedať, nech nám odporučí, čo a ako máme trénovať, aby sme sa dopracovali na určitú šachovú úroveň.

4. Pomôcť a podporiť psychicky, pripraviť na turnaj

Pri šachu sú kľúčové aj nešachové faktory, a práve s nimi nám vie AI pomôcť. Dokáže v konverzácií zdvihnúť náladu či sebavedomie, a taktiež nám vie odporučiť, čo by sme mali urobiť pred silným turnajom.

2

 

Ak sa však chcete zlepšiť v šachu a porozumieť mu do väčšej hĺbky, odporúčame šachové knižky na rôzne témy – otvorenia, zlepšenie strednej hry, či koncovky.

 

 

Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE majsterka v šachu


Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašimi priateľmi.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.