Ako dať šach-mat dvomi vežami
Ako dať šach-mat dvomi vežami
Matovanie dvomi vežami je jednoduché a dokonca rýchlejšie ako matovanie dámou. Ukážme si ako využiť dve veže na rýchle matovanie súperovho kráľa.
Spôsob matovania
Pri matovaní dvomi vežami sa snažíme postupne odrezať súperovmu kráľovi radu alebo stĺpec. V tomto prípade však kráľa nevyužívame a môže ostať celú dobu na rovnakom políčku. Pozrime si príklad, kde sú naše figúrky v základnej pozícii a súperov kráľa v strede šachovnice.
Ideme teda tlačiť súperovho kráľa na kraj a postupne mu brať priestor na pohyb. Pre jednoznačnejšiu ukážku začnime ťahom Va4.
Veža jedným ťahom odrezala čiernemu kráľovi polovicu šachovnice. Po čierneho ťahu Kd5 použijeme druhú vežu, aby sme čierneho kráľa tlačili na ôsmu radu.
Ťahom Vh5 sa obdĺžnik zmenšil, čo znamená, že má čierny menej políčok na výber a je tlačený ku kraju šachovnice. Ako by ste pokračovali po ťahu Kc6?
Ak ste mysleli na ťah Va6, mysleli ste správne. Pomocou šachu nútime kráľa ustúpiť na siedmu radu, čím sa blížime k finálnej destinácií.
Po ťahu Kb7 treba byť opatrný, nakoľko čierny napadol našu vežu. Toto je jediný moment, kde nemôžme pokračovať v našom pláne a vežou musíme ustúpiť. Dôležité je, aby sme vežou ustúpili čo najďalej od čierneho kráľa, aby nám ju znovu nenapadol. Najrozumenejší ťah je teda Vg6.
Vežou teda ustupujeme a po Kc7 pokračujeme v našom pláne.
Týmto šachom čierneho kráľa zatlačíme na ôsmu radu. Keďže už neexistuje deviata rada, čierny kráľ sa musí zmieriť s tým, že ďalším ťahom dostane mat. Je jedno, kam sa čierny kráľ uhne - matu na g8 sa už nedá predísť.
Šach mat. Všimnime si, že biely kráľ pri matovaní nebol vôbec potrebný. Dve veže sú dostatočne silné na to, aby matovali samé.
Toto matovanie je podobné matovaniu dámy s vežou. Jediný rozdiel je, že nastane moment, keď súper jednu z našich veží napadne (pretože veže pracujú tak, že sa navzájom nekryjú). Iba vtedy prerušíme odrezávanie priestoru súperovmu kráľovi a uhneme vežou. Po uhnutí pokračujeme v odrezávaní až kým súperovho kráľa nedotlačíme na kraj šachovnice, kde následne dáme mat.
Pre precvičenie vám prinášame 3 pozície, ktorými si precvičíte matovanie dvomi vežami.
Ako čierny na ťahu najrýchlejšie vyhrá?
Ako najlepšie využiť veže, aby čo najrýchlejšie dali mat?
Aký postup zvoliť, keď sa čierne veže takto kryjú?
Viac takýchto zaujímavostí sa dočítate napríklad v šachových knižkách alebo odporúčame pozrieť aj šachové počítače, s ktorými sa dajú maty trénovať.
Autorka: Stella Sáňková, ženská FIDE majsterka v šachu
Páčil sa Vám článok? Neváhajte ho zdieľať s Vašími priateľmi.